Jaroslav Rittig: trénink musí být zajímavý, zábavný a musí co nejvíce naučit

02.02.2021 | Matěj Černík

I když současný zákaz tréninků platí pro všechny naše kategorie, jeho dopady a možná řešení se napříč klubem liší. Zatímco ti nejstarší si dokáží celkem bez problémů tréninkový režim nastavit sami, u mladších hráčů může být situace dost odlišná. O tom, jak to vyřešili ve třetí třídě, je dnešní rozhovor s jejich trenérem, Jaroslavem Rittigem.

Ještě než se dostaneme k on-line trénování, začal bych trochu jinde. Do našeho klubu jsi přišel teprve před dvěma lety, nikdy jsi tu nehrál. Proč padla volba zrovna na Smíchov?

Na Smíchov jsem se dostal díky Kubovi Janouškovi, se kterým se známe ze svého společného působení na Slavii. Protože mě to k trénování táhlo, dali jsme řeč, následně mě spojil s panem Gandalovičem, se kterým jsme se nakonec domluvili na spolupráci.

Já to tu beru jako svoji první sezonu, protože první rok byl pro mě spíše takový, že jsem chodil vypomáhat. Více jsem bohužel nestíhal, kvůli svým hráčským povinnostem v Příbrami.

Nyní mě velice mrzí, že s kluky nemůžeme kvůli vládnímu nařízení pořádně trénovat. Myslím si, že to, co se nyní okolo nás děje, je tragédie pro celý sport.

Jak jsi u nás zatím spokojený?

Ano, jsem spokojený. Jsem rád, že na Nikolajce klub zřídil nové tréninkové prostory jako například střelnici a rozcvičovací tunel, který můžeme používat. Dále je zde dobrý kolektiv trenérů a panuje tu přátelská atmosféra. Nejvíce mě ovšem u nás baví být na ledě s dětmi.

A teď k současnému trénování. Myslím, že u tak mladých hokejistů, které trénuješ, nejde jen o přípravu tréninkového plánu, ale i o motivaci hráčů a o jejich zábavu. Jakým způsobem tohle všechno řešíš?

Děti musí trénink v tomto věku bavit, jinak na něj nebudou chodit rády, a tím pádem nebudou mít motivaci se zlepšovat. Mým úkolem je složit tréninkovou jednotku tak, aby pro kluky byla zajímavá, zábavná, a aby se na ní co nejvíc naučili. V tréninku mají spousty her, ve kterých jsou skryté nejrůznější dovednosti. Klukům to přijde jako hra, ale ve skutečnosti procvičují například překládání. Ideální je tedy podle mě kombinace her a „drillových“ cvičení. V mém ročníku ovšem není vše pouze o tréninku na ledě. Říká se, že „hlava je velká součást výkonu“. Proto hráče učíme už i v tomto věku například vizualizaci a některá základní dechová cvičení, které pomáhají hráče naladit před zápasem na ideální vlnu. Tyto věci z psychologie jsou, myslím, velká a důležitá součást tréninku, která je podle mě velmi opomíjená, což mohu potvrdit z vlastních zkušeností.

Daří se to všechno? Jsi s domácími tréninky svých svěřenců spokojen?

Já bych byl nejraději, kdybychom toto vůbec nemuseli absolvovat. Samozřejmě klukům posílám výzvy, různá cvičení, ale určitě to nenahradí normální trénink. Hlavně vím, že takto malí kluci si to, co jim pošlu, neobstarají sami a musí jim pomáhat rodiče. Vím, že to zabere hodně času a zcela chápu, že ne úplně všichni to zvládají, ale i přesto jsem s účastí a provedením celkem spokojen. Jsem rád, že se nám povedlo zajistit i s přispěním některých rodičů venkovní led, kde máme každý týden skoro čtyřhodinový blok ledu, na které jsme schopni udělat alespoň jeden trénink na ledě pro každého.

Přes specifika jednotlivých kategorií je činnost trenérů v dnešní době do značné míry podobná. Spolupracuješ teď s dalšími smíchovskými trenéry?

Určitě, s některými si voláme a stěžujeme si navzájem, jak tato doba stojí za nic. Probereme situaci ve své kategorii a povíme si co, kdo děláme. Bavím se i s trenéry z jiných klubů a nějakým způsobem se snažíme sdílet svoje poznatky. Protože více hlav, více vědomostí.

Kromě trénování jsi si na sebe vzal ještě jeden úkol; spravuješ Instagram svého ročníku. Proč ses k něčemu takovému rozhodl?

Chci abychom s kluky měli památku na to, jak jsme společně postupovali, zlepšovali se a co jsme spolu prožili. Doufám, že až budou starší, tak to ocení.

Váš týmový profil byl založen v listopadu, takže má za sebou jen něco málo přes dva měsíce. Přesto, dá se už teď nějak zhodnotit, jestli to za to stojí?

Nedělám to ani tolik pro jiné lidi, ale spíš pro kluky z mého ročníku.

Jaké jsou tvé další plány v našem klubu?

Já si přeji, aby se kluci co nejvíce zlepšovali, aby je tento sport bavil a abychom z nich vychovali hlavně dobré lidi. Určitě budu dělat všechno proto, aby se to povedlo. Mým osobním cílem je se dále vzdělávat, protože hokej se neustále vyvíjí a pořád je se co učit. Doufám, že tyto vědomosti budu moct předávat klukům i v dalších sezonách.

Příští domácí utkání

Muži | Sobota 03.10.2020